MKP385222085JC02G0
Mfr.Part #
MKP385222085JC02G0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 850VDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
300V
Voltage - Rated DC :
850V
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
2200pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Series :
MKP385
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222085JC02G0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.