MKP385222063JBI2B0
Mfr.Part #
MKP385222063JBI2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2200pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
220V
Tolerance :
±5%
MKP385
Length :
7.1882mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
3.5052mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222063JBI2B0 Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.