MKP385222063JB02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385222063JB02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Series :
MKP385
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
7.1882mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2200pF
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222063JB02W0 Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.