MKP385222063JB02G0
Mfr.Part #
MKP385222063JB02G0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
2200pF
Published :
Length :
7.1882mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
220V
Width :
3.5052mm
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Series :
MKP385
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222063JB02G0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.