MKP385220250JI02W0
Mfr.Part #
MKP385220250JI02W0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 2.5KVDC RAD
Width :
5.9944mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2000pF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated AC :
900V
MKP385 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385220250JI02W0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.