MKP385220200JFM2B0
Mfr.Part #
MKP385220200JFM2B0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 2KVDC RADIAL
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
2000pF
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
MKP385 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385220200JFM2B0 Overview
Its lead spacing is 0.591 15.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.