MKP385220200JDA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385220200JDA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2000PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Capacitance :
2000pF
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
12.4968mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
2kV
Voltage - Rated AC :
700V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
MKP385
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
5.0038mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385220200JDA2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.