MKP385220200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385220200JC02Z0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
700V
MKP385 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385220200JC02Z0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.