MKP385220125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385220125JC02G0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
2000pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
450V
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
5.0038mm
Length :
10.0076mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385220125JC02G0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.