MKP385220063JBI2B0
Mfr.Part #
MKP385220063JBI2B0
Description
CAP FILM 2000PF 5% 630VDC RADIAL
Length :
7.1882mm
Capacitance :
2000pF
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.5052mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
220V
Through Hole
MKP385 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385220063JBI2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.