MKP385220063JB02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385220063JB02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2000PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Series :
MKP385
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
220V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.5052mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Capacitance :
2000pF
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
7.1882mm
Published :
MKP385 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385220063JB02W0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.