MKP385218200JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385218200JDM2B0
Description
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Capacitance :
1800pF
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Width :
4.0132mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Published :
MKP385 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385218200JDM2B0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.