MKP385218200JDI2B0
Mfr.Part #
MKP385218200JDI2B0
Description
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Voltage - Rated AC :
700V
Length :
12.4968mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1800pF
MKP385 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385218200JDI2B0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.