MKP385218200JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385218200JDA2B0
Description
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
4.0132mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1800pF
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Through Hole
MKP385 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385218200JDA2B0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.