MKP385218125JCI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385218125JCI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1800pF
Package / Case :
Radial
Width :
5.0038mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Series :
MKP385
Published :
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
450V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385218125JCI2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.