MKP385218125JC02W0
Mfr.Part #
MKP385218125JC02W0
Description
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1800pF
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
PC Pins
MKP385 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385218125JC02W0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.