MKP385216200JD02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385216200JD02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Published :
Capacitance :
1600pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
MKP385
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
MKP385 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385216200JD02W0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.