MKP385216125JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385216125JCA2B0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
1600pF
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
3.9878mm
Voltage - Rated AC :
450V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Package / Case :
Radial
MKP385 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385216125JCA2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.