MKP385216125JC02W0
Mfr.Part #
MKP385216125JC02W0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 1.25KVDC RAD
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1600pF
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
3.9878mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385216125JC02W0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.