MKP385216125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385216125JC02G0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 1.25KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
1600pF
Width :
3.9878mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385216125JC02G0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.