MKP385215250JI02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385215250JI02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP385
Package / Case :
Radial
Published :
Width :
5.9944mm
Capacitance :
1500pF
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
900V
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26.0096mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
22.5044mm
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP385 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385215250JI02W0 Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.