MKP385215200JDI2B0
Mfr.Part #
MKP385215200JDI2B0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Published :
Capacitance :
1500pF
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP385 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385215200JDI2B0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.