MKP385215200JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385215200JDA2B0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
MKP385 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385215200JDA2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.