MKP385215200JD02W0
Mfr.Part #
MKP385215200JD02W0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Length :
12.4968mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
PC Pins
MKP385 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385215200JD02W0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.