MKP385215200JC02R0
Mfr.Part #
MKP385215200JC02R0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
1500pF
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385215200JC02R0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.