MKP385215125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385215125JCM2B0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 1.25KVDC RAD
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Width :
3.9878mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1500pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
MKP385 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385215125JCM2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.