MKP385213250JI02W0
Mfr.Part #
MKP385213250JI02W0
Description
CAP FILM 1300PF 5% 2.5KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
900V
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
26.0096mm
Capacitance :
1300pF
Published :
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Width :
5.9944mm
MKP385
MKP385 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385213250JI02W0 Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.