MKP385213200JDA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385213200JDA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1300PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Length :
12.4968mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Width :
4.0132mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
MKP385
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Capacitance :
1300pF
MKP385 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385213200JDA2B0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.