MKP385213200JC02R0
Mfr.Part #
MKP385213200JC02R0
Description
CAP FILM 1300PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Published :
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
1300pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385213200JC02R0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.