MKP385213200JC02H0
Mfr.Part #
MKP385213200JC02H0
Description
CAP FILM 1300PF 5% 2KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
12.4968mm
Published :
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1300pF
Max Operating Temperature :
110°C
1 (Unlimited)
MKP385 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385213200JC02H0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.