MKP385213125JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385213125JCA2B0
Description
CAP FILM 1300PF 5% 1.25KVDC RAD
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
3.9878mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1300pF
Length :
10.0076mm
Published :
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Series :
MKP385
MKP385 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385213125JCA2B0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.