MKP385213125JC02G0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385213125JC02G0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1300PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1300pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
450V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial
Length :
10.0076mm
Series :
MKP385
Width :
3.9878mm
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP385 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385213125JC02G0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.