MKP385212250JIP2T0
Mfr.Part #
MKP385212250JIP2T0
Description
CAP FILM 1200PF 5% 2.5KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Length :
26.0096mm
Packaging :
Tray
Width :
5.9944mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
1200pF
Voltage - Rated AC :
900V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 1200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385212250JIP2T0 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.