MKP385212200JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385212200JDM2B0
Description
CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Width :
4.0132mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
1200pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP385 1200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385212200JDM2B0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.