MKP385212200JDI2B0
Mfr.Part #
MKP385212200JDI2B0
Description
CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
1200pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
Voltage - Rated AC :
700V
Published :
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 1200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385212200JDI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.