MKP385212200JD02G0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385212200JD02G0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
2kV
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Capacitance :
1200pF
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
700V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Series :
MKP385
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 1200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385212200JD02G0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.