MKP385212200JC02H0
Mfr.Part #
MKP385212200JC02H0
Description
CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
1200pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
700V
MKP385 1200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385212200JC02H0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.