MKP385212125JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385212125JCI2B0
Description
CAP FILM 1200PF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
450V
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
3.9878mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 1200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385212125JCI2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.