MKP385211250JII2B0
Mfr.Part #
MKP385211250JII2B0
Description
CAP FILM 1100PF 5% 2.5KVDC RAD
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
900V
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Capacitance :
1100pF
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 1100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385211250JII2B0 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.