MKP385211200JC02R0
Mfr.Part #
MKP385211200JC02R0
Description
CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
4.0132mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1100pF
Length :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
MKP385 1100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385211200JC02R0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.