MKP385211200JC02H0
Mfr.Part #
MKP385211200JC02H0
Description
CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
1100pF
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Published :
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Tolerance :
±5%
MKP385 1100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385211200JC02H0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.