MKP385211125JC02G0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385211125JC02G0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1100PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
3.9878mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Published :
Capacitance :
1100pF
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
450V
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Termination :
PC Pins
Series :
MKP385
MKP385 1100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385211125JC02G0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.