MKP385211100JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385211100JCM2B0
Description
CAP FILM 1100PF 5% 1KVDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1100pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
2.9972mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Length :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP385 1100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385211100JCM2B0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.