MKP385211100JC02G0
Mfr.Part #
MKP385211100JC02G0
Description
CAP FILM 1100PF 5% 1KVDC RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
2.9972mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
350V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1100pF
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 1100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385211100JC02G0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.