MKP385210200JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385210200JDM2B0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
1000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP385
MKP385 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385210200JDM2B0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.