MKP385210200JD02W0
Mfr.Part #
MKP385210200JD02W0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
1000pF
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385210200JD02W0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.