MKP385210200JC02R0
Mfr.Part #
MKP385210200JC02R0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385210200JC02R0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.