MKP385210200JC02H0
Mfr.Part #
MKP385210200JC02H0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
700V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
MKP385 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385210200JC02H0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.