MKP385210125JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385210125JCI2B0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 1.25KVDC RAD
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Width :
3.9878mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Voltage - Rated AC :
450V
Capacitance :
1000pF
Length :
10.0076mm
MKP385 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385210125JCI2B0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.