MKP385210125JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385210125JCA2B0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.9878mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
1000pF
MKP385 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385210125JCA2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.